See aamutuima on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aamu",
"3": "tuima"
},
"expansion": "aamu + tuima",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "aamu + tuima",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aamutuima",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuima",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuiman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuiman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aamutuima",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aamutuima",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aamutuim",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"early morning"
],
"id": "en-aamutuima-fi-noun-ZyZUyOTA",
"links": [
[
"morning",
"morning"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmuˌtui̯mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌt̪ui̯mɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uimɑ"
}
],
"word": "aamutuima"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aamu",
"3": "tuima"
},
"expansion": "aamu + tuima",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "aamu + tuima",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aamutuima",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuima",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuiman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuiman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamutuimakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamutuimattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamutuimattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aamutuima",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aamutuima",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aamutuim",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uimɑ",
"Rhymes:Finnish/uimɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"early morning"
],
"links": [
[
"morning",
"morning"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmuˌtui̯mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmuˌt̪ui̯mɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uimɑ"
}
],
"word": "aamutuima"
}
Download raw JSONL data for aamutuima meaning in All languages combined (18.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.